ПО ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ПАУЗА ФОЛК ЅВЕЗДИТЕ НАУМ ПЕТРЕСКИ И ЗУИЦА ЛАЗОВА ПОВТОРНО ВО АВСТРАЛИЈА

Музичко-брачната двојка Наум Петрески и Зуица Лазова пристигна во Австралија. По десет години пауза тие повторно ќе запеат пред нашите иселеници. Главен настан од нивната турнеја е Охридскиот бал, кој ке се одржи на 23 јуни и кој годинава слави 35 години од постоењето. Нивната турнеја започнува во Мелбурн, каде викендов го одржаа првиот концерт. Потоа продолжуваат во Перт, на 26 мај, на први јуни се во Рокдајл, па Волонгог, Голд Кост и останатите поголеми градови каде живеат нашинци.

 

Наум: Само во Австралија се сака македонската песна

Наум Петрески пристигна во Австралија со голема желба и надеж. Разочаран е од состојбата на фолк музиката во Македонија, но со голема надеж дека нашинците во Австралија се желни за наша песна.

-Последен пат бев пред 10 години. Цела деценија помина додека повторно да запеам пред нашинците.  Имам многу роднини и пријатели што едвај чекам да ги видам. Многу се радувам, бидејки сметам дека нашинците во Австралија се мегу последните кои останаа да  ја почитуваат убавата македонска песна. Многу сум разочаран од состојбата во која се наога македонската песна и затоа сега мило ми е на душата. Навистина уште таму остана да се слуша и почитува нашиот убав фолк. Бидејки во Македонија, веке се е катастрофа, вели Наум.

Она што Наум ќе го отпее на тунејата нема цена, бидејки тој зад себе има песни кои ќе веќе се фолк евергрини.

-Бидејки не сум бил 10 години има што да им отпеам. Не само песни од последниот албум „Грло ненапеано“, туку сите песни пред тоа. Ќе има вистинско уживање. Ќе се слави македонската песна. И на сите концерти ќе се пее исклучиво македонска песна, вели тој.

Наум е пресрекен што билетите за сите концерти се веќе распродадени, но и се чека одговор за организирање на дополнителни, бидејки интересот е голем.

-Нема посрекен од мене кога знам дека сите концерти се распродадени.  Тоа се нема случено уште од времето кога јас и покојниот Гоце Николовски бевме заедно на турнеја. Јас тогаШ заминав со мојот хит „Има ли песна“ а Гоце замина со „Бисер балкански“. Тоа беше турнеја која ниту може да се опише ниту може да се заборави. Се надевам дека и овој пат ќе биде така, додава Наум.

Последен негов албум е „Грло ненапеано“, кој го промовираше пред крајот на 2016 година, поточно на неговиот јубилеен роденден. Тој во иста вечер го прослави 50 роденден и го промовираше албумот.

-Албумот помина супер, презадоволен сум. За некои од песните снимав спот. Е сега може да се случи додека сум во Австралија да снимам уште некој. Има простор за такво нешто, екупата на „ИН ТВ“ заминува заедно со нас. Но, тоа ќе се одлучи таму. Прво и најважно е да поминат концертите. А ќе поминат незаборавно. Пак ке повторам, нашинците во Австралија се меѓу последните, кои сеуште со ист жар ја почитуваат македонската песна и затоа заслужуваат незаборавни концерти, вели пејачот.

 

 

Зуица: Заминувам и со насмевка и со солзи

Зуица, пак, вели дека последен пат на турнеја низ Австралија била исто така заено со Наум пред 12 години и среќна е што сега повторно со Наум ќе се дружи со нашинците преку барата.

-Јас ја имам таа среќа повторно со Наум да настапувам во Австралија. Веќе 12 години поминаа кога последен пат бев и тоа со Наум. Беше тоа убава турнеја. Но, еве сега пак со него. Австралија како да ми е судена да настапувам само со Наум. Ако поминале 12 години од мојот последен настап, тоа значи дека сега има што да се каже, што да се отпее. Многу песни, многу фестивали се поминати и затоа мислам дека нашите ќе имаат можност во живо да ги слушнат сите мои песни, вели Зуица.

Таа, како и сите мајки, заминува со тага бидејки ги остава саму ќерката Македонка и синот Стефан.

-Се поздравив со нив па се изнаплакав. Ќе останат сами, заедно со мајка му на Наум, но не е исто кога јас и тој не сме крај нив. Ама кога човек има таква професија мора да биде подготвен и за вакви моменти. Низ истото поминале многу мои колешки. Ми кажувале дека биле по неколку месеци на турнеја,кога и не можеле толку често да се слушнат со децата, па издржале. Секако дека ќе издржам и јас. Добро е што техниката е толку напред па можам да се слушнам со нив кога ќе посакам, вели таа.

Зуица, како и сите жени, замина за Австралија со еден куфер повеќе. Покрај пеењето ја чека и шопинг.

-За куферите да не зборуваме. Не знам како ќе се пренесам до дома. Имам многу нарашки од Македонка. И не само за неа, секоја жена па и јас тунеите ги користи за шопинг и обновивање на гардеробата. Во Австралија сега заврши летото а кај нас доаѓа. ЗНачи ќе има многу попусти на летна гардероба, но ќе има и нова колекција за зима. А тоа се треба да се помине, да се види и да се купи. Жена како жена, гардероба има на претек, но секогаш се соочува со она- немам што да облечам, вели пејачката.

 

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88