РЕПОРТАЖА. Јасна Суша, фотографка : Преку патувањата стигнувам до вистината

Фотографката Јасна Суша за себе вели дека е ѕведено дете а ѕвездите во очите ги има поради својата игра, предизвиците што самата си ги поставува. Со фотоапаратот, нејзиниот верен и постојан придружник низ животот, ги „лови“ шарените далечни, мистични и опипливи сказни. А кога на тоа ќе се додадат миризбите и вкусовите, сликата е потполна.
И овој пат Јасна ја најдовме на брод, а ова се нејзините писанија, помеѓу неколкуте бранови должини.

Имам работа што најмногу ја сакам…патувам
Имам работа која е неверојатно креативна, инспиративна, истражувачка. И од документаристички и од уметнички аспект. Особено што моето образование има уметничка заднина, и тоа ми помага работите да ги гледам од различен агол. Работам на брод, во студио за црно- бела фотографија и секоја приказна ја чувствувам длабоко и понекогаш знам да живеам со неа подолго време.
Една од помоќните фото- приказни кои ми се случија во последно време беше животот на аутистична девојка, преку солзи и насмевки. И јас наспроти нејзината болка, ловејќи ја во срж. Жал ми е што не можам да поделам со вас некои од тие портрети.
Морам да го почувствувам нивниот ритам, до каде ќе ми дозволат да одам, некогаш морам да ја спуштам камерата и да подарам прегратка. Некогаш ми дозволуваат да одам преку болката, додека не дојде насмевката…
Така се случи фото- приказна од Саудиска Арабија, мајка со две ќерки, страшна егзотика. Случка која ќе ја паметам засекогаш. Јас сум од оние фотографи кои не ги местат луѓето да позираат, туку преку разговор со нив стигам до сржта.. Сакам да ги заробам моментите помеѓу позирањето. И така разговарајќи со мајката за положбата на жената во општеството во нејзината држава, и се преку окуларот на мојата камера, таа ја спушта шамијата што и ја прекриваше главата, ја вади бројаницата од нејзиниот врат и ми вели „Јасна, ми ја допре душата, те молам земи ја бројаницата од Медина е, и чувај ја со тебе“. Ми се наежи тилот, секое влакненце на моето тело се помести….поинтимен подарок никогаш не сум добила. Првата мисла која ми помина низ главата беше- Боже, колку ли молитви оваа жена ми подари, колку ли добрина или болка лежи во оваа бројаница?!


Малку подоцна сликав еден културен, образуван пар од Индија кој живее во Америка. Така сликајќи почнав да зборувам за мојата духовна поврзаност со Индија, како сакам да одам да посетам ашхрам и како постои еден во Бангалоре, во јужна Индија кој би сакала да го посетам и го спомнав името на гуруто и неговото учење. Жената се стаписа и само рече „знаев дека си тука, ама сега само ми потврди дека си тука“, а мажот извади слика од гуруто чие име го споменав и ми рече, твојот гуру е мој гуру, тоа е нашиот ашрам во Индија… Следниот ден на масата најдов подарок од парот, материјализираниот прав од водачот, што доаѓа баш од тој ашрам.
Третата случка за овој договор долго ќе ја паметам- седам на палуба, јас со кафето, мислите, и сонцето…поминува двојка која ја имам сретнато на други бродови каде што сум работела, ме поздравува, и сите заедно потврдуваме дека мора да сме благодарни за моментот кој го доживуваме…Неколку дена подоцна одам во моето студио и наоѓам библија, подарок од нив двајца, со посвета да стигнам до вистината. Сат Нам!
Имам работа за која во ниту еден момент не жалам што ја одбрав. Кога работам нешто, јас се посветувам целосно, крајно сум лојална кон себеси, без да се залажувам. Строга сум кон себе кога ќе видам дека нешто не е добро, менувам, се расправам со себе си, ама сериозно се расправам.
Малку потешко ми одеше со простувањето на себе си, ама учам како работите кои не се наменети за мене, лесно и величенствено да ги пуштам. Дури мислам дека сега прелесно ги пуштам и тоа со насмевка, радост и благодарност.

Земји, места кои ги паметам
Првото место кое го паметам е Габон, и прво место кое секогаш со радост ќе го спомнувам ќе биде Габон. Тоа е првата земја која ја посетив надвор од Балканот, надвор од Европа.
Со насмевка ги посетив сите седум континенти. Африка ми е најубавиот, иако тоа не е зборот со кој би сакала да ја опишам. Убава е, ама и мистична, и магична, и неоткриена, и шарена до болка. Во Африка постојат бои за кои во ателје ми требаше сериозен експеримент да ги добијам, имав чувство дека не постојат во спектарот на боите. По, Африка можам да ве прошетам до Антарктик. Неопиплива ледена скулптура на мајката природа. Мојот духовен храм, каде што се слуша звукот на Универзумот. Белина преку сите темнини, каде што во исто време сонцето и заоѓа и изгрева. Тоа се случува само во летниот период на јужниот пол. А пак јас, дете родено под среќна ѕвезда со немирен дух, доби шанса да излета до Антарктикот шест пати до сега. Кој знае што носи утре.., всушност, знам што носи, транзит низ Панамскиот канал, ете тоа носи моето утре. По пет години работа на брод, добив шанса да го искусам транзитот низ панамскиот канал. Утре е денот кој со нетрпение го чекам.
Азија е приказна вредна за доживување. Од Индија до Јапонија можете да почувствувате флексибилноста на душата и телото. Ја посетив целата Азија од Европа преку Суецкиот канал, до Сингапур. Во Виетнам би сакала да се вратам, а Тајланд го визуелизирам со коктел во рака и нозе во вода. А, во Бурма би сакала да одам и да ја завршам фото приказната за монасите и начинот на замонашување.

Би сакала да живеам во…
Сакам да живеам во мир. Мир во себе. Ете, повеќе не ми е битно толку она што е надвор, колку што ми е битно она внатре. А можеби и после посетата на сите седум континенти, неминовно е да имам потреба да допрам внатре, по некоја суштина, повеќе од допирливото во материјана смисла. Години наназад се прашував како луѓето, особено женската популација може да прекрие болка со шопинг, тоа и денес не допира до мене. Замислите патите од болка по некого или нешто, правите шопинг и- се чувствувате подобро….ех, и јас би сакала да е толку лесно, ама парче гардероба не ги покрива моите болки.
Нив ги покрива парче испечатено, од душава…

Храна како дел од идентитетот на земјите
Храната може многу да каже за вкусот на човекот, и за местото во кое се наоѓате. Јас лично сакам храна во боја, што повеќе бои, толку полесно мојот систем ја дигестира. Сакам морска храна, сакам салати, сакам слатки радости, во секоја смисла. Сакам свежина и во животот и во храната. О да, сакам свежа храна, со свежи ензими. Никогаш нема да ја заборавам рибата печена во тиква и вино од палми во Габон. Габонската кујна е многу здрава, и се базира на риба и ориз, и знам дека сега визуелизирате ослиќ со ориз, ама не, особено речната габонска риба е превкусна и начинот на кој ја приготвуваат е сосема поразличен од нашиот.
Сему пак е нигериски рецепт од палента со сос од спанаќ, и се јаде исклучиво со прсти, да ја осетите храната во целост. Од Индија ќе ја паметам уличната лимонада со мравки, иако откако ја испив сфатив што се испив, но беше превкусна и освежителна, а мравките биле добри за видот, ми рекоа.
Турската кујна е една од моите омилени. Лахмаџун со ајран и турско кафе. Откажав цигари, ама после таков ќеиф пушач се станува експресно. Па велам, лахмаџун со ајран, па турско кафе со цигара. И мексиканската храна ја обожавам. Пред неколку дена го напуштивме Мексико и еден од најубавите мексикански рецепти ми се ракчиња похувани во кокос. Ах, убавина!

Убаво време, клима, прилагодување
Нема неубаво време, секое време е добредојдено. Секоја бура, исто така. Не може секогаш да грее сонцето во нас. Така и со прилагодувањата. Верувам дека се што се случува си има свое зошто и затоа, си има своја причина и последица. Се е кај што треба да биде и се е така како што треба да биде. Јас живеев во стан од 100 метри квадранти и си го спакував животот во куфер и кабина од четири метри, делејќи ја со уште една личност. Некогаш не можев да се организирам во тие 100 квадрати, малку ми беше тој простор, а сега ништо не ми фали, тој еден куфер е доволен да ми ги спакува соништата. И на Антарктик знае сонцето да запече и во Габон знае тропска бура да удри.

Најубавите луѓе се …
Веројатно во мислите, во сеќавањата, во соништата, тука, сега, дома. Некогаш убавите луѓе траат два часа и биле убави само тие два часа. Некогаш траат два месеци, некои од нив – цел живот, а некои можеби и за следниот живот. Се трудам да ги гледам сите луѓе убави, да немам предрасуди, но доаѓам до заклучок дека им ја чувствувам убавината после првиот муабет.
Луѓето ми стануваат убави кога во нив лежи убава конверзација, кога можам да им ја почувствувам добрината и кога можеме безрезервно да се допреме и да ги соголиме душите без страв од повреди. Уморна сум од луѓе без светлина во душата, луѓе кои прават сплетки, да се издигнат себеси во дадени ситуации, евтини приказни…
Имам чувство дека овој космос во еден момент ме опсипува со тон убави луѓе, па каде и да погледнам гледам убави ликови, убави дружби, убави муабети, а подоцна одеднаш знам да се најдам во свет со луѓе кои не вибрираат на моја фреквенција. И знаат тие периоди да си потраат. Но, не се трудам повеќе да се вклопам таму кај што не ме собира, во ниедна смисла. Ниту го губам повеќе времето прашувајќи се, зошто не се вклопувам. Сватив дека сум доволно силна и понекогаш на себеси сум си најубавото друштво.
Работејќи на брод среќвам луѓе од целиот свет. Различни класи, различни религии, раси, верувања, култури итн. И јас помеѓу нив, која сакам асиметрија и работи одалечени два милиметри од центарот, во секој поглед. Немам време за губење во неквалитетни муабети. Земам книга, чаша ладно бело вино и ете ме, на палуба под ѕвезди читам книга. Ви велам, во мислите мои има преубави луѓе.

Вања Тодоровска

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88