Шеф Маре Јаневска: Моето „машко“ крузер искуство

Маре Јаневска, шеф со 25. годишно квалитетно искуство, од кое- 16 лета во Британската амбасада, неодамна својата биографија ја збогати и со работата на круз. Позната по својот префинет вкус и деликатен „final touch“, тие што ја знаат Маре, вклучително и јас, знаеме дека има „силни мускули“ па стереопите од типот- машка и женска работа, кај неа не постојат.
Дека стереотипите не се вечни, хероината на овој текст ми кажа веднаш на почетокот:

– Во врска со „чамецот“: да, само најсилните можат да го издржат тој предизвик. Тој што не бил, не може ни да замисли колку е тешко.., посебно кога се работи за жена, единствена во „чопор волци“. Борбата за рамноправност е тешка, особено кога ќе се погоди некој, кој не може да прифати дека му доаѓаш во неговиот простор и му се „мешаш у штипки“… Благодарна сум на Виктор Настески и за довербата и за препораката… Ова беше голем предизвик, невидено искуство…. и горда сум на себе што сум една од ретките „жени“, кои издржуваат „машки“ предизвици.

Крузерот, местото на нови готвачки искуства се вика Norwegian Epic Cruise Line и тој пловеше по Медитеранот, поточно, тргна од Рим, па се движеше по Неапол, Палма Де Мајорка, Ибица, Барцелона, а на враќање маршутата беше Кан, Фиренца, Пиза и Рим.
Маре, како што вели самата, често ги урива предрасудите, и секогаш е отворена за нови знаења и искуствата.
Овој пат предизвикот беше еврејската храна која подразбира три вида кошер (дозволена) храна – неутрална (зеленчуци, жита и некои видови риба), млечна и месна. Чичко Гугл вели дека халал се однесува на дозволена, душевно и религиски чиста храна.
– Кај месото се потенцираат животните што преживуваат, ама се јадат и кокошки и мисирки. И изборот на рибите не е баш наједноставен, дозволени се оние што имаат крлушки – туна, лосос, харинга, а сите водени животни без тој „додаток“ не смеат да се најдат на трпезата, вели Маре. – Понатаму, никогаш не смее да се користи истото тенџере за млеко и месо а за тие намени, мора да постојат различни садови. На крузерот беа задолжени пет рабини за проверка на производи и садови, одн, дали се придржуваме до кошер исхрната.

Менито на крузерот беше разновидно, се правеа пасти, ориз, салати, риби, месо… , традиционални еврејски јадења: фалафел со хумус, пити лепињи, пастрма, печени јунешки ребра со сладок сос од брусница, супа од дал бабка, ругелах колачиња…
Помеѓу оброците се правеше сериозна дезинфекција а зелените салати: марули, аспарагус, брокула, карфиол, се киснеа во вода, отстојуваа и се миеа едно по едно.

Како што раскажува Маре, првите четири дена на крузер, како шеф во кујна, навистина беа со пеколно темпо: од 6 часот наутро до 22 ч. навечер, без пауза.
-Во кујната бев со уште двајца шефови, набргу, само со еден и со уште неколку момци останати од неколку ресторана од бродот… Би сакала да ги спомнам Роберт и Ализа Сајдмани, колегата што бевме првите 5 дена заедно и неговата сопруга, која е директор во фирмата Кошерика, што го организираа ова патување.

– Обврските ми беа, освен организација на менија во кујна, хигиената и комплет план за секој ден, имав и контакти со гости, многумина имаа рестрикции со храна и посебни порции…Како единствена жена во кујна се изборив со разни предрасуди, и презадоволна сум со искуството што го надградив, правев нешто сосема различно…
Најмачен дел е што си сам, одвоен од семејство, 2 дена немаше никакви контакти, едноставно те фаќаат кризи. Крузерското искуство траеше 10 дена, во моментот немаше никој од Македонија, запознав двајца менаџери од Хрватска, прекрасни луѓе, а најбројни беа индијци, филипинци и малезијци.
Инаку, крузерот беше на 17 ката, мојот ресторан беше на 6-тиот, собата на 13-тиот, а паузите се правеа на фамозниот 15 кат, каде појадокот, ручекот и вечерата беа бесплатни, таму беа базените, журките. Два дена имаше прослави, малку се релаксирав… Но сепак, најубаво ми беше кога ги фаќав изгрејсонцата и зајдисонцата. Сама во величенствена непрегледност на небото и морето….

И еве сум сега, со слегнти впечатоци. Кога резимирам, работата на брод не е лесна, не поради обврските туку поради затвореноста, изолираноста, поминуваш покрај убави, прекрасни места а затворен си…
Велиш, „никогаш повеќе“, но отпосле знам дека тоа е добро искусво, и дека е сосема во ред да одам повторнона на вака куса тура.
Вања Тодоровска

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Коментарите се затворени

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88