Отворено со Аделина Тахири за љубовта, бракот и мајчинството: Јоже е совршен сопруг и татко

Љубовта ги крши сите правила и затоа не се водете по правила, туку по срце, вели пејачката Аделина Тахири на почетокот на разговорот, кој го водевме во комплексот Верина Орман, каде живее со сопругот Серјожа Марков, адвокат, бизнисмен и почесен конзул на Молдавија, и синот Јон.  Таа и Серјожа, попознат како Јоже, се доказ за тоа. Кога сфатија дека не можат еден без друг цврсто се фатија за рака и во име на љубовта ги надминаа сите препреки и дојдоа до крајот на борбата наречена семејство и топол дом.   Тема на интервјуто е се она што е Аделина, но прво мора да се почне од мајчинството, бидејќи пред зборот „мајка“  стои цврста и исправена жена, жена- лавица.

Се снајде ли во улогата на мајка?

-Јон се уште нема 40 дена. Не постои во речникот таков збор, ниту во албанскиот ниту во македонскиот,  ниту во никој друг јазик на светот не постои збор со кои може да се опише чувството кога ќе станеш мајка.  Тоа мора да се доживее за да се осознае. Тие што се мајки многу добро ме разбираат што  сакам да кажам а на тие што не се посакувам  да им даде Господ да дознаат.  Јас не знаев и не верував ама ете Господ  ми даде можност да го доживеам тоа чувство што мислам дека е најмило на цел свет.

Како реагираше кога прв пат го виде синот?

-Јас инсистирав да се породам нормално, по природен пат.  Беше многу тешко ама се борев. Бев послушна мајка.  Прв пат  кога станав и кога го видов плачев на глас.  Јон плачеше, плачев  и јас. Излезе нешто од мене, се откина дел од мене. Чувство кое не се опишува. А љубовта меѓу мајка и дете е љубов на прв поглед.  А можеби е и чувство  поголемо и од љубовта. Кога прв пат го погледнав Јон видов дека е многу црн и измачен од породувањето. Ама каков и да беше за мене беше најубав на цел свет.  Секој ден кога го гледам е се поубав и поубав. Мајките ме разбираат, знаат кога ова го кажувам дека не претерувам. Не се опишува.

Од каде идејата да се вика Јон?

-Идејата за ова име е заедничка, така сакавме и јас и Јоже.  Јон пред се е библиско име. Мене тоа не ми пречи иако сум муслиманка. Освен тоа Јонското море го има и во Албанија и во Грција а Јоже е Егеец од Костур. Јонското Море ги поврзува двете држави. Сакавме кратко име, име кое одговара на презимето Марков. Е само тоа е причината, без никаква предрасуда.  Јон личи на мајка му..  Хаххаха..  Искрено јас кога сум била мала сум била многу црна иста како него. Сакале да ме крстат Бјондина,  што на албански значи  „плавуша“, но не се осмелиле бидејќи сум била  многу црна и така ми дале име Аделина.  Мислам дека синовите се на мајките а ќерките на татковците. Премногу е мал за да се каже. Но, и да личи на Јоже јас би била најсреќна на свет. Јоже е прекрасен човек, татко и сопруг нека биде Јон како него. Да усреќи  некоја жена, да биде среќна како мене.

Вашата љубов крена многу прашина. Како се случи?

-Љубовта меѓу нас се роди без јас да знам дека сум вљубена. Јоже ми беше многу добар пријател. Тој ме молеше година и пол да одиме на кафе. Не дека  јас се занесував,  меѓутоа таква беше состојбата. Јас имав обврски и некако немав време а и причина за да се запознам со него.  Но, наш заеднички другар инсистираше да се запознаеме. Јас му реков- само што излегов од врска и немам потреба да се запознавам со никој. Но, тој ми рече дека не станува збор за запознавање за  врска, туку да се запознаете за пријателство. Ми рече: „ Јоже е адвокат а ти си заштитно лице на фирми и ти треба совет“.  После година и пол инсистирање се договоривме да се видиме.  Го гледам фин човек. Не очекував  дека ќе биде таков. Очекував адвокат со актовка и очила.  Ми рече дека со нашето запознавање нема никакви задни намери. „ Да, ти си убава, мажите тешко би одолеале  ама знам дека јас и ти сме сосема различни. Затоа сакам само пријателство и да ти се најдам ако затреба“, ете тоа ми го рече на првата средба. И така продолжи нашето пријателство. Така се дружевме уште година и пол. Јас не бев свесна дека сум вљубена во него. Тоа ќе ви го потврдат и моите дома. Јас  цело време дома сум зборувала за него дека е многу паметен и дека ме советува за се. Секој втор ден  се гледавме и ми беше убаво бидејќи беше различен од сите други  мажи. Не ми се додворуваше, многу беше искрен и ми беше навистина многу пријатно во негово друштво. Беше информиран за се околу мене. Со него можев да разговарам за гардероба, за кариера, за  било што. Ме врза за себе без јас да забележам. Помина долг период  на дружење кога тој ме седна и ми кажа дека е вљубен во мене. Јас  бев шокирана бидејќи несвесно истото и кај мене се случуваше. Пред да ми ја признае љубовта бевме во Виена. Ме покани да му бидам гостинка а јас заминав со другарка. Јас  знаев дека Јоже е адвокат, но не знаев ништо повеќе. Не го знаев неговиот успех.  Не смести со другарка ми во хотел а тој беше на друго место. Јас до тогаш со него сум се гледала на еден до два часа дневно, но тогаш беше поинаку. Ние веќе имавме знаци на симпатија, но не ми се додворуваше.  Иако од женски аспект  ми беше чудно што не ми се додворува,  бидејќи и јас имав чувства кон него . После Виена кога се вративме во Скопје излеговме на кафе и дури тогаш призна дека и тој е вљубен во мене. Јас тогаш станав свесна на се и му реков: Јоже, јас треба да избирам меѓу тебе и татко ми и брат ми. Тие нема да прифатат. Тој, пак, ми рече- Аделина, животот е многу краток и треба да го правиш тоа што ти го чувствуваш.  Секако, одлучив да бидам со него. Зошто треба да имам предрасуди?  Зошто треба да живеам за туѓи животи? Секако дека  треба да живеам за себе.  Моите многу добро го прифатија и тој и татко ми сега се многу блиски.  Јас навистина сум многу среќна жена.

Твоите сфатија дека си и дала предност на љубовта?

-Не се противеа. Ќе бидам искрена мислам дека на почетокот не очекуваа. Мислеа дека ќе бидам со некој кој е моја генерација и кој е Албанец.  Тоа е нормално. Во таков круг живееме, таква е средината. Што е многу бедно за сите нас. Љубовта нема вера, нема граници, не признава години ниту ништо. Е тоа е мојата љубов со Јоже. Па како не е љубов, кога Господ веднаш не дарува со дете. Само пет дена откако се земавме јас дознав дека сум бремена.  Така сакал Господ. Не сакал нас двајца, верувал во нашата љубов и не усреќи со дете.

Вие не сте единствен пример на Македонци и Албанци кои се сакаат, но за разлика од вас, кои се изборивте за љубовта,  некои заради предрасудите не можат да бидат заедно.

-Да. Мене тоа ме плашеше и ме водеше. Бев подготвена и да се спротивставам на моите. Ако треба и да не контактирам со нив. Да баталам и кариера. Бев подготвена на се само за да бидам со Јоже. А тоа се прави само за голема љубов, тоа не се прави од интерес или било што.

Кога го спомена интересот, можеби луѓето така мислеа бидејќи на социјалните мрежи јавно ги покажуваше подароците.

-Можеби тоа е моја грешка, но кога сум среќна јас тоа сакам да го споделам. Јас сум подарувала и сум добивала подароци цел живот. Но, нема поубаво кога тоа ќе го добиеш од саканиот. Купував и коли и гардероба и парфеми, но друго е кога ќе го добиеш од саканиот. Затоа го споделував. Не е дека тоа го немав. Јас се чувствувам нај горда жена на светот. Па јас секогаш сум велела дека нема да се мажам. Само заради тоа што сум мислела дека  нема да најдам човек каков што јас замислувам. А и Јоже беше единствениот кој ме заслужи.  Човек сум кој се почитува себе си и ги почитувам и луѓето. Не заслужува секој да биде татко на твоето дете, не заслужува секој да му дадеш дете, љубов и верност.  Само Јоже беше тој што го заслужи сето тоа. Направивме  се за да бидеме заедно.  За мене животот има смисла, има зошто да се будам, имам сопруг кој го чекам за ручек, имам за кого да живеам. Па се слушаме по неколку пати додека е на работа. Прашува како е малиот и  постојано бара да му праќам слики. Се шетаме со Јон иако сега мајка ми ми помага, бебето уште нема 40 дена. Дома имаме убава и топла атмосфера. Различно е се. Јас сум мислела дека во улогата на сопруга ќе ми биде поинаку. Ми рекле дека ќе се разочарам, дека ќе ми се смени животот, што искрено  мене ме плашеше. Си викам нема да имам време за себе. А сега јас за се имам време и многу ми е убаво.  А муабетите многу ме навредија. Па јас сум успешна, работам од моите 14 години. Сама заработувам, израсната сум со доби родители од кои сум добивала се што ќе сум посакала. Такво нешто мене не ми требало. Љубовта е магија и пак ќе кажам дек заради неа бев подготвена на се. Само за да бидам со Јоже.  Да бидам со човек кој јас го сакам. Секогаш сум била своја, свој карактер и  сум рекла дека ќе го најдам вистинскиот.  Јас сум пример за тие што не веруваат во љубов и за тие што се плашат да се борат за неа.  Сакам на  сите жени и мажи да има дадам совет: „Вистинската љубов треба да се брани и чува. Вистинската жена или маж прават се за да бидат со човекот или жената што ја сакаат. Љубовта ги крши сите правила. Затоа не се водете по правила, туку по срце“.  Да имаше правила и принцот немаше да ја земе Меган, која е постара од него, разведена, жена од мешан брак, се бакнувала по филмови. Значи Хари и Меган  ги скршија сите кралски правила.  Па ако еден принц ги крши правилата и тоа не е страшно,  што е страшно јас ако сум земала Македонец , кој е постар од мене, кој бил женет и има дете. Никој не може да сруши туѓа среќа ако среќата бил вистинска. На мене и на Јоже ако ни е убаво, никој не може да ни ја сруши среќата. Ако нам не ни е убаво, ако не сме среќни и се лажеме, кој и да дојде ќе биде причина. И гостин дома да дојде ќе биде причина.  Јас сум традиционална, но се си има граница. Не треба да се жртвуваме за други и да живееме туѓи животи. Не треба да се храниме со туѓи несреќи. Треба да правиме се за да бидеме среќни. Ете пак ќе кажам. Јас и Јоже сме различна вера и нација, но ја имаме нашата голема љубов и почит.

Како ги минувате празниците?

-За Велигден пред да изгрее сонце станав вапцав јајца,  направив за куќа, за Господ, за нас, па и за бебето иако се уште не беше родено. Сето тоа го направив од љубов, не затоа што Јоже сакал или ми рекол да го правам.  Кога дојде Бајрам порачавме баклава, чекавме гости, бевме на ручек.

Како ќе го насочувате Јон понатаму?

– Ние не сме тие кои треба да го насочиме. Ќе порасне и сам ќе си насочи, сам ќе одлучи што сака да биде и каде сака да биде. Јас немам предрасуди. Што и да биде Јон во иднина јас ќе го сакам најмногу на свет. Па верата треба да се почитува. Со Јоже сме биле заедно во црква. Тоа не значи дека сум сменила вера и дека не сум веќе муслиманка?  Бевме во Дубаи во џамија. Тоа е култура  и така треба. Јас како дете сум пеела во црква, во хор. Верата за секој човек е индивидуална работа, не е реклама. Јас се што правам, правам за Господ и за себе, не за да го истакнам. Не може верата кај некој да ми пречи. Па има само еден Господ. Верата е да ја почитуваш и да си ја држиш за себе. Тоа е интимно чувство.

Велат бракот е компромис. Вие сте една година заедно, можеби е рано, но, сепак, каква е разликата кога со некој си во врска, па кога си во брак, кога постојано си заедно.

-Јоже е многу добар маж и татко.  Всушност Јоже е многу добар човек и другар. Тој пред се ми беше другар.  После ми стана дечко. Искрено, јас сум имала неколку партнери. Имам и татко, но Јоже е совршен. Не можам да го споредам со други мажи. Кога би сонувала маж тоа би бил Јоже. Јас посакувам  секоја жена да ја има мојата среќа барем 30 проценти. Тој е многу искрен па и понекогаш кога ќе покаже знаци на љубомора, и таа  му е убава. Харизматичен е,  знае да се шегува. Не гуши и има разбирање. Ме исполнува. Не ми забранува да пеам, не му пречи како сум облечена. Јас не му се мешам во работата. Тој е таков и ако не бил таков немало да го засакам. Нема зошто да барам да се смени заради мене. Нема зошто да се менува бидејќи го засакав баш таков. Тоа е глупост да бараш од некој да се смени. Љубовта е да се прифатите такви какви што се. Ние се прифативме и супер ни е. Дај Боже секогаш вака да ни биде. Јас би била среќна да е вака. И мислам дека ќе биде.

Што ќе се случува со твојата кариера? Кога мислиш да се вратиш на сцена?

-Ќе се вратам на пеењето.  Само да се вратам во форма. Мора малку Јон да порасне, тоа ми е приоритет. Малку да вежбам и да ми се врати желбата.  Сега со Јон гледам дека ова ми недостасувало. Па јас  пеам од 14 години, значи 12 години сум на сцена. Затоа сега сакам да се посветам на Јоже и на Јон и потоа ќе направам песна и спот.  Нека поминат барем  шест месеци и би требало да се вратам на музиката. Прво љубов за Јоже и Јон, малку одмор, бидејќи  имав тешка бременост. Освен тоа многу се здебелив. Тоа му дојде како шок на организмот. За време на бременоста се здебелив 24 килограми а по породување ослабев 17, за две недели. Треба да симнам уште неколку. Знам дека ќе се вратам во форма, и генетски сум таква, моите се слаби а и тврдоглава сум. Ама сепак, килограмите се шок  за организмот. Не е лесно да се биде мајка. Тешко е да се израсне дете. Сега ја сфаќам мајка ми три пати повеќе. Сега знам што е мајчинство, ја сфаќам кога се нервирала со мене, како и сите мајки што се нервираат и се грижат за децата.

Ќе продолжиш да пееш албански или ќе снимиш некоја песна на македонски?

-Искрено на тоа не сум размислувала. Не ми е проблем тоа. Единствената причина што не сум снимила до сега е што македонскиот пазар е многу мал.  За жал нема  инспирација, нема конкуренција, нема предизвик.

Серјожа Марков:  Посреќен не сум бил никогаш.

Додека се правеше разговорот пристигна Јоже.  Не го прекина женскиот муабет, на кој му нема крај, но го искористивме моментот за да чуеме нешто за љубовта и од машки страна.

-Посреќен не сум бил никогаш. Имам прекрасна жена, имам син со неа, имам мир, имам љубов и многу ми е убаво. Што друго треба. Имам почит што е многу битно. Имаме взаемна почит.  Со неа ми беше убаво да пијам кафе. Ми беше нестварно дека некогаш можеме да бидеме заедно. Јас поубава жена од неа  немам видено и ми беше мило и доволно што седам и пијам кафе со неа.  Јас не и се додворував се додека не почувствував дека не е рамнодушна. Пресреќни сме, вели тој.

Весна Миленковска

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88