РЕПОРТАЖА. Емир Кустурица го има Дрвенград

Во западниот дел на Србија, помеѓу Тара и Златибор, на само 4 километри од Босна и Херцеговина сместена е Мокра Гора. И веројатно, ќе беше вообичаен пејсаж за тој предел, да не се случеше Дрвенград: глетката е прекрасна, како да сте во некој Дизниленд за возрасни, ама преполн со асоцијации, што ги осмисли неговиот „татко“, режисерот Емир Кустурица.
Сини врати, зелени прозорци, дрвени и скали од камен, сокачиња по кои одвреме- навреме мрзливо ќе се протегне понекој мачор, и постојана врвулица од луѓе. Времето стои, или можеби минува во некој чуден ритам, па се разнебитува чувството за минливоста денешна, вчерашна а можеби и утрешна. Куќите имаат дрвени кровови и на нив веќе неколку години слетуваат штркови. На својот 55 роденден (2009), Кустурица ја отвори градинката „Др Неле- Карајлиќ“, и тоа беше уште една од неговите ласцивни метафори.


„Мислевме да произведуваме пиво со негово име, но потоа решивме во Дрвенград да не ги промовираме лошите навики на Неле, и се вративме во неговото детство, кога се беше убаво, чисто и невино“- во едно интервју славниот режисер го објаснува името на оваа детска установа, спомнувајќи дека од „раѓањето“ на Дрвенград , во тој замрен дел се случи чудо- се родија 55 бебиња.
Всушност, се започна од филмот „Животот е чудо“, од 2003 година, на Мокра гора, во близина на трасата „Шарганска осмица“, по која возот шара низ шините во облик на бројката осум.
Работејќи на филмот, режисерот и актерите многу често војуваа со времето, чекајќи да се појави сонце. „Постојано гледав во брдото спроти нас, на Меќавник, каде секогаш имаше сонце- вели Кустурица. Така се запрашав зошто не би направил куќа, како од некој филм, каде би можел да живеам. Потоа ми требаше место за да јадам, па никна ресторан и така се роди овој град од дрво. Иако изгледа дека се е направено во моментот, за секоја цигла, даска и цреп е пролиено многу крв и пот. Како и се во мојот живот што изгледа многу лесно – станува многу тешко, ама само тука можам да живеам“- вели прославениот режисер кој во својата лична карта ја има адресата единствено од својот „град“.


Дрвенград е атрактивна дестинација- годишно го посетуваат околу 25.000 туристи, а неретко имаат и по 1.000 посетители дневно. Местото, се разбира стана популарно поради Кустурица, и „Кустендорф“, филмски и музички интернационален фестивал, каде продефилираа најславните имиња од светот на филмот и музиката – Џони Деп, Џим Џармуш, Моника Белучи, Никита Михалков…
За изработка на селото се користени автентични брвнари, од кои најстарата е од пред 90 години. Централно место ја има црквата „Свети Сава“, каде се прават венчавки, крштевки, се одржуваат литургии.


Хотелот „Дрвенград“ има автентични, рачно сликани соби од Ана Петровиќ, и во секоја има понекој уникатен детаљ. Хотелот е со 4 ѕвезди, има 86 соби, во кои можат да се сместат 160 луѓе, а полупансинон чини 25 евра. Секоја соба во хотелот е приказна за себе- поинаков ентериер, креветите, боите и шарките по ѕидовите, и најинтересно – сосема друг поглед од прозорците што се огрнати со рачно изработени завеси.
Што уште може да се види во Дрвенград? Спортскиот центар „Проклета Авлија“ има затворен базен, сауна, теретана, спортска сала, билијар, тука е и кафулето „Конак за преноќиште“, „фризерај за коса- Анѓела“, а оние што се на еднодневна посета можат да ги видат проекциите на куси и долгометражни филмови на Кустурица.


Во Дрвенград нема многу мудрување, се е природно , спонтано и се подразбира.
Во ресторанот и кафулињата ги нема брендовите, нема „пепси“, „кока- кола“, се продаваат исклучиво природни овошни сокови и ракија. Голем е списокот на сите овошки од кои се „оплеменува“ огнената водичка- „шљивовица“, „кајсијевача“, „дуњевача“, „дудовача“, „крушковача“…. Најбарани домашни специјалитети се јагнешко под сач, качамак со кајмак, грав, плескавици, муќкалица…
Куќите, 60 на број се правени од стаблото на четинарите од блиските планини – Мокра гора , Тара и Златибор а секоја улица, сеедно дали е долга колку една куќа или сокаче, крстена е по некој од хероите на Кустурица. Таму се- Бранислав Њушиќ, Џим Џармуш, Фредерико Фелини, Новак Ѓоковиќ, Миодраг Петровиќ- Чкаља, Ернесто че Гевара, каскадните скали се наречени Брус Ли, театар – Стенли Кјубрик, плоштад- Никола Тесла, Никита Михалков, Диего Марадона…


Иако наликува на сказна, и во Дрвенград постои затвор, а Кустурица им најде место на двајца почесни гости, Буш и Солана, чии нацртани ликови се препознаваат низ решетките.


Шетајќи низ времето, не можете да му се тргнете на чувството дека и вие , макар на момент сте дел од една голема претстава наречена филм. Или живот, сеедно.
Некаде на средината на селото се скалите, а во близина куќата на Кустурица- голема е и едноставна а на прозорците има многу цвеќе. За жал, првиот човек не беше дома, а кога е тука, знаат мештаните, не треба да се „чепка“ додека не го испие првото кафе…Потоа е се едноставно.


Уште еден интересен дел е нешто што наликува на пазар- неколку дрвени сувенирници каде може да се купи слатко од диви јаготки и малини, сукала, даски за сечкање, лицитарски срца. „Ако е ова златиборски стил, не треба да се осовременува, коментира една туристка од Словенија, сместена на 40- тина километри од тука, на Златибор.
Беше дојдена на воздушна бања, но вели, за ништо на светот не би го пропуштила овој рај на прославениот режисер.
Некаде прочитав дека Кустурица во Дрвенград ќе остане се додека не почнат да го болат коските, а потоа ќе побара уточиште покрај море. Сеедно каде, сеедно чие.

Вања Тодоровска
Фото- Туристичка организација Златибор, Serbia com. Directory. Serbia

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашата емаил адреса нема да биде објавена

xoso xoso tin chelsea thông tin chuyển nhượng câu lạc bộ bóng đá arsenal bóng đá atalanta bundesliga cầu thủ haaland UEFA everton xoso futebol ao vivo futemax multicanais onbet bóng đá world cup bóng đá inter milan tin juventus benzema la liga clb leicester city MU man city messi lionel salah napoli neymar psg ronaldo serie a tottenham valencia AS ROMA Leverkusen ac milan mbappe napoli newcastle aston villa liverpool fa cup real madrid premier league Ajax bao bong da247 EPL barcelona bournemouth aff cup asean football bên lề sân cỏ báo bóng đá mới bóng đá cúp thế giới tin bóng đá Việt UEFA báo bóng đá việt nam Huyền thoại bóng đá giải ngoại hạng anh Seagame tap chi bong da the gioi tin bong da lu trận đấu hôm nay việt nam bóng đá tin nong bong da Bóng đá nữ thể thao 7m 24h bóng đá bóng đá hôm nay the thao ngoai hang anh tin nhanh bóng đá phòng thay đồ bóng đá bóng đá phủi kèo nhà cái onbet bóng đá lu 2 thông tin phòng thay đồ the thao vua app đánh lô đề dudoanxoso xổ số giải đặc biệt hôm nay xổ số kèo đẹp hôm nay ketquaxoso kq xs kqxsmn soi cầu ba miền soi cau thong ke sxkt hôm nay thế giới xổ số xổ số 24h xo.so xoso3mien xo so ba mien xoso dac biet xosodientoan xổ số dự đoán vé số chiều xổ xoso ket qua xosokienthiet xoso kq hôm nay xoso kt xổ số mega xổ số mới nhất hôm nay xoso truc tiep xoso Việt SX3MIEN xs dự đoán xs mien bac hom nay xs miên nam xsmientrung xsmn thu 7 con số may mắn hôm nay KQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanh dự đoán xổ số 3 miền dò vé số du doan xo so hom nay ket qua xo xo ket qua xo so.vn trúng thưởng xo so kq xoso trực tiếp ket qua xs kqxs 247 số miền nam s0x0 mienbac xosobamien hôm nay số đẹp hôm nay số đẹp trực tuyến nuôi số đẹp xo so hom qua xoso ketqua xstruc tiep hom nay xổ số kiến thiết trực tiếp xổ số kq hôm nay so xo kq trực tuyen kết quả xổ số miền bắc trực tiếp xo so miền nam xổ số miền nam trực tiếp trực tiếp xổ số hôm nay ket wa xs KQ XOSO xoso online xo so truc tiep hom nay xstt so mien bac trong ngày KQXS3M số so mien bac du doan xo so online du doan cau lo xổ số keno kqxs vn KQXOSO KQXS hôm nay trực tiếp kết quả xổ số ba miền cap lo dep nhat hom nay soi cầu chuẩn hôm nay so ket qua xo so Xem kết quả xổ số nhanh nhất SX3MIEN XSMB chủ nhật KQXSMN kết quả mở giải trực tuyến Giờ vàng chốt số Online Đánh Đề Con Gì dò số miền nam dò vé số hôm nay so mo so de bach thủ lô đẹp nhất hôm nay cầu đề hôm nay kết quả xổ số kiến thiết toàn quốc cau dep 88 xsmb rong bach kim ket qua xs 2023 dự đoán xổ số hàng ngày Bạch thủ đề miền Bắc Soi Cầu MB thần tài soi cau vip 247 soi cầu tốt soi cầu miễn phí soi cau mb vip xsmb hom nay xs vietlott xsmn hôm nay cầu lô đẹp thống kê lô kép xổ số miền Bắc quay thử xsmn xổ số thần tài Quay thử XSMT xổ số chiều nay xo so mien nam hom nay web đánh lô đề trực tuyến uy tín KQXS hôm nay xsmb ngày hôm nay XSMT chủ nhật xổ số Power 6/55 KQXS A trúng roy cao thủ chốt số bảng xổ số đặc biệt soi cầu 247 vip soi cầu wap 666 Soi cầu miễn phí 888 VIP Soi Cau Chuan MB độc thủ de số miền bắc thần tài cho số Kết quả xổ số thần tài Xem trực tiếp xổ số XIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊA Cầu lô số đẹp lô đẹp vip 24h soi cầu miễn phí 888 xổ số kiến thiết chiều nay XSMN thứ 7 hàng tuần Kết quả Xổ số Hồ Chí Minh nhà cái xổ số Việt Nam Xổ Số Đại Phát Xổ số mới nhất Hôm Nay so xo mb hom nay xxmb88 quay thu mb Xo so Minh Chinh XS Minh Ngọc trực tiếp hôm nay XSMN 88 XSTD xs than tai xổ số UY TIN NHẤT xs vietlott 88 SOI CẦU SIÊU CHUẨN SoiCauViet lô đẹp hôm nay vip ket qua so xo hom nay kqxsmb 30 ngày dự đoán xổ số 3 miền Soi cầu 3 càng chuẩn xác bạch thủ lô nuoi lo chuan bắt lô chuẩn theo ngày kq xo-so lô 3 càng nuôi lô đề siêu vip cầu Lô Xiên XSMB đề về bao nhiêu Soi cầu x3 xổ số kiến thiết ngày hôm nay quay thử xsmt truc tiep kết quả sxmn trực tiếp miền bắc kết quả xổ số chấm vn bảng xs đặc biệt năm 2023 soi cau xsmb xổ số hà nội hôm nay sxmt xsmt hôm nay xs truc tiep mb ketqua xo so online kqxs online xo số hôm nay XS3M Tin xs hôm nay xsmn thu2 XSMN hom nay xổ số miền bắc trực tiếp hôm nay SO XO xsmb sxmn hôm nay 188betlink 188 xo so soi cầu vip 88 lô tô việt soi lô việt XS247 xs ba miền chốt lô đẹp nhất hôm nay chốt số xsmb CHƠI LÔ TÔ soi cau mn hom nay chốt lô chuẩn du doan sxmt dự đoán xổ số online rồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm nay thống kê lô gan miền bắc dàn đề lô Cầu Kèo Đặc Biệt chốt cầu may mắn kết quả xổ số miền bắc hôm Soi cầu vàng 777 thẻ bài online du doan mn 888 soi cầu miền nam vip soi cầu mt vip dàn de hôm nay 7 cao thủ chốt số soi cau mien phi 777 7 cao thủ chốt số nức tiếng 3 càng miền bắc rồng bạch kim 777 dàn de bất bại on news ddxsmn 188bet w88 w88 789bet tf88 sin88 suvip sunwin tf88 five88 12bet sv88 vn88 Top 10 nhà cái uy tín sky88 iwin lucky88 nhacaisin88 oxbet m88 vn88 w88 789bet iwin f8bet rio66 rio66 lucky88 oxbet vn88 188bet 789bet May-88 five88 one88 sin88 bk8 8xbet oxbet MU88 188BET SV88 RIO66 ONBET88 188bet M88 M88 SV88 Jun-68 Jun-88 one88 iwin v9bet w388 OXBET w388 w388 onbet onbet onbet onbet88 onbet88 onbet88 onbet88 onbet onbet onbet onbet qh88 mu88 Nhà cái uy tín pog79 vp777 vp777 vipbet vipbet uk88 uk88 typhu88 typhu88 tk88 tk88 sm66 sm66 me88 me88 8live 8live 8live sm66 me88 win79 8live sm66 me88 win79 pog79 pog79 vp777 vp777 uk88 uk88 tk88 tk88 luck8 luck8 kingbet86 kingbet86 k188 k188 hr99 hr99 123b 8xbetvn vipbet sv66 zbet taisunwin-vn typhu88 vn138 vwin vwin vi68 ee88 1xbet rio66 zbet vn138 i9betvip fi88club cf68 onbet88 ee88 typhu88 onbet onbetkhuyenmai 12bet-moblie 12betmoblie taimienphi247 vi68clup cf68clup vipbet i9bet qh88 onb123 onbef soi cầu nổ hũ bắn cá đá gà đá gà game bài casino soi cầu xóc đĩa game bài giải mã giấc mơ bầu cua slot game casino nổ hủ dàn đề Bắn cá casino dàn đề nổ hũ tài xỉu slot game casino bắn cá đá gà game bài thể thao game bài soi cầu kqss soi cầu cờ tướng bắn cá game bài xóc đĩa AG百家乐 AG百家乐 AG真人 AG真人 爱游戏 华体会 华体会 im体育 kok体育 开云体育 开云体育 开云体育 乐鱼体育 乐鱼体育 欧宝体育 ob体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 亚博体育 开云体育 开云体育 棋牌 棋牌 沙巴体育 买球平台 新葡京娱乐 开云体育 mu88 qh88